Jdi na obsah Jdi na menu

Radek Jaroš

 
Narození 29. dubna 1964
Nové Město na Moravě

Radek Jaroš v současnosti nejúspěšnější český horolezec a autor knih.

Dětský sen stát se horolezcem začal naplňovat až v osmnácti letech, kdy začal s lezením na Českomoravské vrchovině. Následovaly Tatry, Ťan-šan, Pamír a Himálaj. Mezi své velké cenné kopce řadí šestitisícový Pik Moskevské pravdy (1989) a pětitisícový Pik Učitěl (1989). V roce 1994 se neúspěšně pokusil o Mount Everest (8 848 m). Kouzlu nejvyšší hory podlehl a při své druhé expedici v roce 1998 se mu společně s Vladimírem Noskem podařilo z Tibetu, severním žebrem, vystoupit bez použití kyslíkových přístrojů na vrchol. „Mount Everest jsem nepokořil, ale hora mi souhrou okolností dovolila, abych na ni vystoupil.“

Později vystoupil na známý jihoamerický Huascarán. Na podzim roku 2000 se zúčastnil expedice na Kančendžengu (8 586 m), velmi špatné počasí nepustilo nikoho na vrchol. Špatné počasí zhatilo i výstup na nejtěžší horu světa K2 (8 612 m) v roce 2001. Ta je jeho osudovou horou, neúspěšně se na ni pokoušel vystoupit ještě v letech 2003 a 2005. V roce 2002 se vrátil jako člen malé tříčlenné expedice na Kančendžengu a jako druhý Čech stanul na vrcholu bez použití kyslíku. Od té doby stanul na vrcholu dalších devíti osmitisícovkách. Expedice byly většinou vedeny alpským stylem (v malém týmu), dokonce v den svých pětačtyřicátých narozenin 29. dubna 2009 vystoupil na Manáslu sólově.

Tvorba

Společně s Arnoštem Tabáškem napsal knihu Dobývání nebe, ve které popisuje pět expedic na tři nejvyšší hory světa. Na dva z těchto vrcholů (Mount Everest, Kančendženga) se mu podařilo vystoupit jako druhému Čechovi bez použití umělého kyslíku. Kniha čerpá z reportáží posílaných v době expedic na Jarošův web. Další knihou této dvojice je titul Hory shora.

Úspěšné výstupy na osmitisícovky

V roce 2006 oznámil svůj cíl: „Chci zdolat všechny vrcholy, které mají nad osm tisíc metrů.“ To se zatím nepodařilo žádnému z Čechů. Výstupem na Manáslu překonal Josefa Rakoncaje, když vystoupil na 9 ze 14 osmitisícových hor světa (Rakoncaj ale také podnikl 9 úspěšných výstupů - na K2 vystoupil dvakrát).

Krátké video zde:

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář